Niektóre osoby, kobiety i mężczyźni, gotowi są zapłacić niemal każdą sumę za tzw. luksusowe kosmetyki, czyli te, które w perfumeriach osiągają najwyższe ceny. Oczywiście większość tych osób uważa, że za jakość ma swoją cenę i chwali się, że kupuje tylko najlepsze produkty. Ale czy zawsze tak jest? Wcale nie. Nawet najdroższy kosmetyk najlepszej firmy wcale nie jest taki świetny jeśli nie spełnia kilku podstawowych warunków, takich jak choćby całkowite bezpieczeństwo stosowania.

 

Tymczasem na przykład drogie szampony, uchodzące więc z powodu ceny za luksusowe, często mają złe skutki dla skóry głowy, ponieważ są wręcz naszpikowane chemią. Takie kosmetyki muszą być oczywiście atrakcyjne w stosowaniu, szampon musi się więc doskonale pienić, wytwarzać gęstą, kremową pianę i pięknie pachnieć. Cieszy to konsumenta, ale tylko tego, kto nie wie, czym to grozi. Za wyżej wymienione "zalety" bowiem odpowiadają wyłącznie składniki chemiczne, które w dłuższej perspektywie mogą bardzo zaszkodzić, tak włosom, jak i skórze głowy, wysuszając ją, podrażniając, a niektóre nawet mają właściwości chorobotwórcze, w tym rakotwórcze.

 

To tylko jeden z wielu przykładów na to, że produkty, które uważamy za luksusowe, bo słono za nimi płacimy, wcale takie nie są jeśli chodzi o jakość.