buty dla biegaczyBieganie to niezwykle zdrowa i wszechstronnie rozwijająca forma sportowej aktywności. Jeśli pozwala Ci na to stan zdrowia, biegać możesz w każdym wieku. Zyskasz w ten sposób lepszą kondycję, spalisz nadmiar energii i tkanki tłuszczowej, poprawisz swoje samopoczucie. Bieganie jest atrakcyjne również pod innym względem. Do uprawiania biegów nie potrzebujesz specjalnego przygotowania czy ultra nowoczesnego sprzętu. Wystarczy wygodna, przewiewna odzież i buty, które zabezpieczą stopy przed otarciami i drobnymi urazami.

Podstawa wyposażenia każdego biegacza to wygodne buty. Jeśli chcesz kupić takie obuwie, warto zastanowić się jakie cechy powinny wyróżniać dobre jakościowo buty dla biegaczy. Szukając takich butów, pierwsza rzeczą na jaką powinieneś zwrócić uwagę jest waga obuwia. Buty dla biegaczy powinny być bardzo lekkie, niemal nie wyczuwalne na stopach. Dzięki niskiej wadze obuwia, nogi mniej się męczą w czasie biegu, co daje nam siłę do pokonywania większych dystansów czy śrubowania lepszych wyników czasowych na różnych dystansach.

Kwestia druga to kształt podeszwy takich butów. Nowoczesne buty biegowe mają podeszwy dostosowane do konkretnego typu nawierzchni. Jeśli zamierzasz biegać po płaskich i równych trasach, na przykład po asfalcie lub betonowych chodnikach, najlepszym wyborem będzie obuwie o stosunkowo gładkiej i elastycznej podeszwie. Jeśli chcesz biegać po lesie, po szutrach lub polnych drogach, lepszym wyborem będą buty dla biegaczy z podeszwami bardziej masywnymi i bardziej sztywnymi.

Dobre obuwie biegowe powinno być także obuwiem wyposażonym w specjalny system wentylacyjny, który zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp wewnątrz butów. Stąd cholewy w nowoczesnych butach biegowych bardzo często wykonane są z materiału o strukturze drobnej siateczki. Cechą charakterystyczną porządnego obuwia biegowego jest także obecność specjalnych amortyzatorów, które redukują ilość drgań i wstrząsów, chroniąc w ten sposób stawy skokowe i powierzchnie stóp przed zbyt dużym przeciążaniem.