Rozmowa o pracę to ważne i stresujące wydarzenie w życiu mężczyzny. Jeżeli nie masz jeszcze wprawy w tego typu spotkaniach lub kilka ostatnich lat spędziłeś w jednej pracy, możesz czuć się poddenerwowany i zapomnieć o kilku ważnych sprawach. Żeby uniknąć problemów, stwórz kilka dni wcześniej plan, przygotuj też ubrania i ważne dokumenty.

Poćwicz przed lustrem

Gdy już wiesz dokładnie na jakie stanowisko kandydujesz i jakie wymagania mają Twoi potencjalni pracodawcy, zastanów się dobrze jakich pytań możesz się spodziewać. Oczywiście, nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego, ale opracuj sobie odpowiedzi na kilka pytań, które mają duże szanse pojawić się na spotkaniu. Szczególnie skup się na pytaniach trudnych np. o oczekiwane wynagrodzenie lub Twoje słabości. Wiele osób czuje się niekomfortowo mówiąc na te tematy, a zastanawianie się nad tym w ostatniej chwili nie jest dobrym pomysłem. Pewna siebie wypowiedź zrobi dużo lepsze wrażenie niż ciche jąkanie. Nawet wtedy, gdy odpowiedź okaże się nieodpowiednia do warunków.

Przygotuj wcześniej ubranie

Ubranie mówi wiele o człowieku, dlatego niedopuszczalne jest, aby pojawić się na rozmowie o pracę w poplamionym czy wygniecionym ubraniu. Odpowiedni strój może wyglądać różnie. Wiele zależy od stanowiska, na które aplikujemy, ale najpopularniejszy i uniwersalny zestaw to koszula, marynarka i eleganckie spodnie męskie. Dwa dni wcześniej sprawdź czy masz wszystko, czego potrzebujesz i czy odzież nie wymaga odświeżenia. Jeżeli ubrania długo przeleżały w szafie i nie są pierwszej świeżości, nie zapomnij zanieść marynarki i eleganckich spodni męskich do pralni. Pranie wybranego kompletu na własną rękę może okazać się złym pomysłem. W pralce łatwo zniszczyć delikatną odzież, a bieganie po sklepach przed samą rozmową, zabierze dużo Twojego czasu i energii. Na rozmowę kwalifikacyjną do niektórych firm możesz zapewne ubrać się w jeansy, ale jeżeli nie masz stuprocentowej pewności, jakie podejście prezentuje dana firma, wybierz eleganckie spodnie męskie.

Nie zaśpij

Dzień przed spotkaniem zrezygnuj z zarywania nocy na przygotowania i dobrze się wyśpij. Uczucie zmęczenia sprawi, że nie wykorzystasz w pełni swoich zasobów intelektualnych. Będziesz też wyglądał niekorzystnie, co może wywołać wrażenie, że jesteś niezadowolony lub naburmuszony. Wypoczęty i z dużą dawką optymizmu masz większe szanse na sukces niż będąc przygotowanym i ledwo żywym.

Nie zapomnij dokumentów

Ważne dokumenty uszykuj z odpowiednim wyprzedzeniem. Na rozmowę zabierz ze sobą wszystko, co może Ci się przydać: CV, referencje i świadectw. Być może w pierwszym etapie rekrutacji nie będą one potrzebne, ale jeżeli ktoś o nie zapyta – będziesz przygotowany. Wszystkie papiery powkładaj do dobrej jakości koszulek foliowych i uporządkuj je w taki sposób, żeby znalezienie właściwego zajęło Ci tylko chwilę.