Dziecko odczuwa zimno nieco inaczej niż osoba dorosła, w szczególności przy silnym wietrze. Zbyt lekki ubiór może doprowadzić do wychłodzenia i przeziębienia, zbyt ciepły - do przegrzania, spocenia i przewiania. W jaki sposób go ubrać, aby czuł się komfortowo, zarówno podczas spokojnego spaceru jak i większej aktywności? Przy ubiorze kilkulatka powinniśmy kierować się przede wszystkim własnymi odczuciami i intuicją, ale istnieje kilka przydatnych zasad.

Kilka warstw czy gruby kombinezon?

Wielu rodziców przy pierwszych zimowych spacerach boryka się z problemem odpowiedniego ubioru dziecka. Mamy do wyboru założenie grubego, puchowego kombinezonu i cieńszej warstwy spodniej lub kilku warstw i cieńszego okrycia. Wiele zależy od tego, czy dziecku już chodzi, czy jeszcze większość czasu spędza w wózku. Jedna, podstawowa zasada jest taka - ubieramy dziecko tak, jak sami musimy się ubrać, żeby odczuwać komfort. Optymalny ubiór na polską zimę, a więc w okolicach zera stopni do -5 to warstwa spodnia, wykonana z naturalnego materiału, następnie spodnie i sweterek (może być polarowy), a na wierzchu wodoszczelny i chroniący przed wiatrem kombinezon (najbardziej praktyczny to ten jednoczęściowy). Jeśli maluszek siedzi w spacerówce - warto zadbać o odpowiednie otulenie nóżek, dłuższe nogawki i ciepłe buciki. Jeśli leży w głębokim wózku - śpiworek i kocyk stanowią odpowiednią izolację.

czapki dla chłopcówNakrycie głowy i otulenie szyi

Ważnym elementem ubioru maluszka jest czapka i szaliczek. Dostępne na rynku czapki dla chłopców i dziewczynek wykonane są z miękkich, przyjemnych materiałów. Nierzadko posiadają wewnątrz polarek, mogą być także zawiązywane pod szyją, co zapobiega zsuwaniu podczas większej aktywności. Czapki dla chłopców utrzymywane są w kolorystyce ciemniejszej, nierzadko posiadają śmieszne aplikacje i wyszycia. Tegoroczne propozycje możecie sprawdzić m.in. na https://pamami.pl/pol_m_Dziecko_Chlopiec_Czapki-dla-chlopcow-171.html. Czapki dziewczęce to głównie kolory pastelowe. Istnieje także grupa produktów uniwersalnych, które będą pasować zarówno do chłopięcego ubioru, jak i dla dziewczynki. Ważne jest, aby dobrać czapkę rozmiarowo, a więc aby nie była za ciasna, co może powodować duży dyskomfort, ale nie może też być za luźna i co chwila spadać na oczka. Na szyjkę natomiast warto założyć buff, kominowy szaliczek lub zawiązywany czy zapinany na rzepy. Na rączkach obowiązkowo muszą znaleźć się rękawiczki. Te jednopalczaste lepiej utrzymują ciepło. Nie zapominajmy także o odpowiedniej ochronie skóry twarzy przy użyciu tłustego kremu z filtrami.

Jak sprawdzić komfort dziecka?

Popularnym sposobem na to, czy dziecko czuje się optymalnie, jest sprawdzenie temperatury karczku. Jeśli jest suchy i ciepły - wszystko w porządku. Jeśli mokry - prawdopodobnie dziecku jest za ciepło lub zgrzało się podczas zabawy i należy szczególnie uważać na przewianie. Jeśli karczek jest zimny - dziecko może odczuwać chłód. Kolejna oznaka odczucia zimna to czkawka oraz zimne stopy.