Wiele mówi się w mediach o tym, że szpilki i inne buty na wysokim obcasie są niezdrowe dla naszego kręgosłupa. Niewiele natomiast wspomina się o tym, że również zupełnie płaskie obuwie nie jest dla niego najzdrowsze. Istnieją na szczęście takie alternatywy wśród modeli obuwia, które pozwalają nam się cieszyć pięknem i wygodą butów, a jednocześnie unikać bólu kręgosłupa. Mowa oczywiście o wszelkich butach z podeszwą w formie koturnu. Przykładowo, sandały na koturnie w obecnym sezonie są niezwykle modne, a dzięki temu wiele kobiet na pewno czuje się uwolnionymi od bólu kręgosłupa – nie wiedzą jednak, ze to właśnie zmianie podeszwy zawdzięczają tego rodzaju odmianę.

Co jest dobre dla kręgosłupa?

Dlaczego to właśnie czółenka czy sandały na koturnie miałyby być idealne dla kobiecego kręgosłupa? Generalnie najmniej zdrowe dla układu kostno-stawowego jest obuwie zupełnie płaskie, bo nie wspiera fizjologicznego wygięcia kręgosłupa, powodując niejednokrotnie garbienie się. Zbyt wysoki obcas może z kolei zadziałać w drugą stronę, a dodatkowo jest niezdrowy dla chrząstek oraz więzadeł w stopie. Będzie również zwiększał ryzyko kontuzji, zwłaszcza gdy nie do końca umiemy chodzić w szpilkach czy na bardzo wysokim słupku. Tymczasem koturn nie jest tyle obcasem, co rodzajem podeszwy. Doskonale izoluje od podłoża poprzez swoją grubość i daje podparcie całej stopie. Dzięki podwyższonej części piętowej sprzyja zachowaniu fizjologicznej postawy kręgosłupa. Może być ulgą zwłaszcza dla kobiet w ciąży, którym zresztą wszelkie obuwie tego rodzaju – również letnie sandały na koturnie – jest polecane.

Czy warto?

Koturny są niezwykle modne, bo już od kilku sezonów królują na wybiegach w najróżniejszych formach. Dzięki tej wielości modeli możemy dopasować do naszych potrzeb dokładnie takie obuwie, które najbardziej nam odpowiada – czy będą to sandały na koturnie, czy może raczej botki na jesienne wyjścia. Co więcej, koturn będzie idealny dla kobiet, które nie do końca odnajdują się w chodzeniu na szpilkach czy wyższym obcasie, a chcą nieco zwiększyć swój wzrost.