Lampy wiszące, czyli nazywając je prościej – żyrandole, to chyba jeden z najczęściej wybieranych rodzajów oświetlenia. Przechodził on chwilowy spadek zainteresowania klientów, kiedy po raz pierwszy na polskim rynku pojawiły się lampy innego typu, między innymi halogeny, czy oświetlenie listwowe. Z czasem jednak okazało się, że lampy wiszące są niezastąpione, przede wszystkim dlatego, że doskonale doświetlają całe wnętrze, ale też dlatego, że dostępne są w tak szerokiej gamie kształtów, barw i wzorów, że bez problemu można dobrać je do każdego typu wnętrza.

Najmodniejsze lampy wiszące

lampy wisząceW ostatnim czasie wśród producentów oświetlenia widać dwie główne tendencje: do maksymalnego upraszczania form lamp oraz inspirowania się klasycznymi kształtami, jak i do tworzenia designerskich, skomplikowanych wzorów, które sprawiają, że lampa staje się ozdobą samą w sobie. Wciąż istnieje także zainteresowanie lampami kryształowymi, zwłaszcza wśród osób, które preferują aranżacje w stylu klasycznym, barokowym, czy glamour. Chociaż to rozwiązanie stosowane jest od lat, współczesna moda go nie zastąpiła i ciągle obecne jest w sklepach. Jednym z ciekawszych pomysłów są lampy wiszące z kilkoma źródłami światła, które pozwalają na dostosowanie poziomu oświetlenia do aktualnych potrzeb. Innym rozwiązaniem są lampy wiszące, które umieszczone są na rozciągliwej podstawie, którą można ściągnąć nad blat, kiedy trzeba coś pokroić czy rozwałkować, przeczytać lub napisać, albo odszyć.

Jak wybierać?

Przed zakupem lampy wiszącej należy zwrócić uwagę na jej wymiary, materiał z którego jest zrobiona, i rodzaj światła, jakiego dostarcza. Co do wielkości, warto zwrócić uwagę na wymiary całego pomieszczenia. Lampy z wieloma ramionami czy kilkoma źródłami światła, albo większymi abażurami, sprawdzą się prędzej w salonach czy jadalniach, niż w sypialni lub niewielkiej kuchni. Do najmniejszych i niższych wnętrz lepiej wybrać lampy wiszące na jak najkrótszej podstawie, albo zdecydować się na kinkiety czy plafony. Istotny jest również materiał, z którego wykonano lampę. Drewno i metal wyróżniają się trwałością, są jednak droższe niż lampy ze szkła. Z kolei lampy z tkanin, plastiku, czy nawet papieru, idealnie nadają się do mieszkań przejściowych, wynajmowanych, ponieważ można je kupić nawet za kilkanaście złotych. Kolejnym, nie mniej ważnym kryterium wyboru powinno być  światło, jego intensywność, rozproszenie, barwa abażuru – ciemniejsze sprawdzą się w sypialni, jasne i przezroczyste do salonu i gabinetów.