Kosmetyki naturalne to wcale nie nowy, aczkolwiek coraz bardziej popularny trend na rynku kosmetycznym. Nie każdy jednak kosmetyk oznakowany etykietą "bio" czy "eko" jest kosmetykiem naturalnym. Na początek należy się zatem zastanowić czym właściwie są kosmetyki naturalne i jak je wyłonić z masy innych produktów?

Czym są naturalne kosmetyki?

Kosmetyki naturalne to produkty, w których główną rolę odgrywają surowce naturalne, nie pozyskiwane syntetycznie. W wielu kosmetykach oznaczonych symbolami "bio" lub "eko" ta reguła nie znajduje zastosowania. Zawartość substancji uzyskanych syntetycznie jest dużo wyższa niż surowców pochodzenia naturalnego. Mowa tu także o produktach drogich, z tzw. "wyższej półki". Niestety nie ma żadnego przepisu prawnego normującego używanie określeń "bio", "eko" lub "naturalny" w stosunku do kosmetyków. Można jednak sprawdzić skład kosmetyku z pomocą listy INCI - International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. Nazwy użyte w liście są w dwóch językach: angielskim i łacinie, dodatkowo dostępny jest wykaz surowców syntetycznych szkodliwych i niebezpiecznych. Sprawdzone i pewne kosmetyki naturalne możesz znaleźć tutaj: https://lavandin.pl. Kosmetyk naturalny nie powinien mieć w składzie żadnej substancji występującej na liście substancji szkodliwych oraz wyróżnionych przez organizacje certyfikujące substancji nieaprobowanych.

Z czego składają się kosmetyki naturalne?

Podstawowym składnikiem kosmetyków naturalnych, tak jak i zwykłych kosmetyków jest woda. Oprócz niej w kosmetykach naturalnych znajdziemy szereg grup substancji. Substancje aktywne- w przeciwieństwie do kosmetyków konwencjonalnych, gdzie używane są oleje pochodzenia syntetycznego, kosmetyki naturalne zawierają w składzie naturalne, czyste oleje roślinne, wody roślinne i ekstrakty z roślin. Pochodzą one z upraw naturalnych, tak więc są wolne od związków pochodzących z pestycydów i nawozów. Emulgatory- substancje, dzięki którym można połączyć fazę wodną kosmetyku z fazą olejową. Powstaje jednolita emulsja gotowa do nakładania na skórę. Ciekawą alternatywą są kosmetyki dwufazowe, które należy przed użyciem potrząsnąć, aby uzyskać jednolitą konsystencję. Substancje zapachowe- wykorzystywane są naturalne olejki eteryczne lub wyciągi z roślin. Konserwanty- stosowane dla przedłużenia trwałości produktu. W kosmetykach naturalnych stosuje się konserwanty przebadane i zaaprobowane przez jednostki certyfikujące.

Kto może stosować kosmetyki naturalne?

Rynek kosmetyków naturalnych jest coraz lepiej wyposażony, ze względu na coraz większą świadomość konsumenta na temat produktów naturalnych. W drogeriach i aptekach internetowych dostępne są całe linie kosmetyków naturalnych dedykowanych np. do skóry atopowej, dla alergików, dla skóry wrażliwej czy inne. Należy pamiętać, że kosmetyki naturalne, oprócz całej gamy produktów dedykowanych, są polecane również dla osób ze skórą normalną i bez problemów skórnych. Działają one łagodząco i przywracają skórze naturalny odczyn, nie zatykając przy tym porów skóry.