Przed wyjazdem na urlop, zwłaszcza gdy w podróż wybieramy się samolotem lub pociągiem, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni rodzaj walizki. Na rynku znajdziemy wiele przedmiotów tego typu, jednak podstawowe rozróżnienie to podział na torby podróżne typu twardego i miękkiego. Te pierwsze mają twardą skorupę wykonaną z tworzywa sztucznego lub poliwęglanu. Te drugie zwykle wykonane są z wytrzymałej tkaniny i nierzadko doposażone są w wewnętrzny stelaż lub usztywnienie, które nadaje takiej torbie podróżnej określony kształt. A który typ walizek najlepiej sprawdzi się w danym zastosowaniu?

Walizki typu twardego

walizka

Dzięki dużej wytrzymałości i sztywności materiału, walizki tego typu nie ulegają odkształceniom w czasie podróży, są eleganckie i dobrze zabezpieczają bagaż przewożony w ich wnętrzu. Wadą tego typu konstrukcji jest ograniczona pojemność, której w żaden sposób nie można powiększyć. Poza tym takie torby podróżne mają określony kształt i formę, której nie sposób zmienić, przez co zajmują więcej miejsca. Dla przykładu, w bagażniku auta średniej wielkości zwykle zmieści się jedna, góra dwie walizki tego typu. Dlatego torby podróżne o twardej konstrukcji najbardziej przydatne będą podczas podróży samolotami lub pociągami czy autokarami, gdy zachodzi potrzeba dobrego zabezpieczenia bagażu. W przypadku podróży samochodem, gdy chcemy zmieścić w aucie większą ilość bagażu, lepszym rozwiązaniem będą torby typu miękkiego.

Walizki typu miękkiego

Torby materiałowe ze stelażem lub innym usztywnieniem to wciąż najbardziej popularna kategoria toreb podróżnych, chętnie wybierana przez osoby wybierające się na urlop i to niezależnie od środka transportu, jakim podróżują. W walizkach typu miękkiego, w razie potrzeby można zwykle zmieścić nieco więcej przedmiotów, takie torby łatwiej również docisnąć, przygiąć czy upchnąć w bagażniku auta. Torby podróżne typu miękkiego są bardziej poręczne w czasie transportu i wbrew pozorom, wykazują się nadspodziewanie wysoką wytrzymałością. Zwłaszcza, gdy są to torby wykonane z materiałów o odpowiednio dużej trwałości.