Buty sportowe produkowane są w różnych fasonach, a każdy z nich jest zaprojektowany z myślą o innej aktywności fizycznej. W ten sposób możemy wybierać między butami do biegania, tenisa, piłki nożnej czy konkretnych nawierzchni sportowych. Każdy z nas ma w swojej szafie (albo przynajmniej raz w życiu posiadał) trampki. Jest to rodzaj butów sportowych, które mają grubą, gumową podeszwę. Prototyp trampek powstał już w 1832 roku, kiedy to W. Webster postanowił zastosować w butach solidny, gumowy materiał. Jednak trampki, jakie znamy dzisiaj powstały dopiero w 1908 roku w Stanach Zjednoczonych. Szybko zdobyły popularność zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. W latach 40. i 50. minionego wieku wprowadzono je do użytku w armii amerykańskiej, jako buty do codziennych treningów. Natomiast koszykarze zaczęli farbować własne buty zgodnie z barwami swoich drużyn. [caption id="attachment_618" align="alignleft" width="300"]trampki Źródło zdjęcia: trampki na Mivo.pl[/caption] Męskie modle trampek w zasadzie różnią się jedynie wysokością cholewki, wzorami i kolorami. Kobiety mają w tej materii zdecydowanie większy wybór. Co ciekawe, niektóre projekty damskich trampek w ogóle nie są przeznaczone do użytku sportowego, a jedynie nawiązują swoim krojem do tych klasycznych. Wśród nich znajdują się takie oryginalne modele jak:

  • na koturnie (ciekawe połączenie obuwia sportowego z wysoką, jednolitą podeszwą),
  • na obcasie (bardzo modne wśród młodych gwiazd muzyki),
  • na szpilce (propozycja zdecydowanie dla odważnych pań, które uwielbiają bawić się strojem i szukają nowych stylizacji),
  • trampki klapki (sensowność takiego modelu pozostawiamy do oceny),
  • trampki sandały (to już pewnego rodzaju modny żart, który jest skierowany zdecydowanie do młodych pań szukających zabawnych elementów garderoby).

Co ciekawe, panie częściej wybierają trampki na swoje obuwie sportowe. Być może wynika to z faktu, że ładnie prezentują się na nodze, są zgrabne, a przy tym produkowane w niezliczonej ilości wariantów kolorystycznych. Takie buty mają też inną zaletę - pasują do codziennych stylizacji, dlatego chętnie są kupowane jako tzw. obuwie „casualowe”.